Jóga se dá cvičit i s dětmi?
A baví je to?
Ano, i takové udivené otázky dostávám!
A rozumím jim! Vždyť i já jsem se před mnoha lety divila! 🙂
Pojďme se společně podívat na to, s čím se můžeme při józe s dětmi setkat a jak se liší od té “dospělácké”. Podíváme se i na konkrétní praktické příklady.
Klasická lekce jógy pro dospělé by většinu dětí asi opravdu moc dlouho nebavila. S dětmi na to jdeme jinak!
Seznámím vás se třemi základními částmi mých lekcí jógy s dětmi. Ty se vzájemně prolínají, více nebo méně dynamicky je střídám a doplňuji dalšími aktivitami podle věku dětí i jejich aktuálního naladění.
Tak jako v józe s dospělými, i s dětmi cvičíme jógové pozice (ásany). Většinou v nich setrváváme jen chvíli. Názvy jednotlivých jógových pozic přizpůsobujeme “dětské řeči” (viz níže – příklad z praxe). Při praktikování ásan nám dělají společnost třeba plyšáci, jógové karty a obrázky nebo figurky zvířat. Jednotlivé ásany také rádi propojujeme v různých sestavách s básničkami. Do těch se sama snažím vkládat slova, která podporují děti ve vztahu k sobě, svému tělu a přírodě. Asi největší zábavu si užíváme při jógových hrách, kterými nás provázejí jógové pozice a taky naše fantazie.
Příklad z praxe – cvičení jógových pozic:
Protože sama trávím hodně času v přírodě a snažím se její rytmus vnímat po celý rok, ráda i dětem předávám dotyky přírody na jógových lekcích. Tak třeba na jaře přinesu semínka různých rostlin a zkoumáme a přemýšlíme, co ze kterého semínka asi vyroste.
Částí lekce, ve které se věnujeme přímo cvičení ásan, nás pak provází např. semínko (v klasické józe je to pozice balásana), květinka (vikasitakamalasana), strom (vrkšásana) nebo motýlek (baddha konásana).
Inspirujte se v průvodci našimi třemi nejoblíbenějšími jógovými hrami, který si můžete zdarma stáhnout zde.
V našich lekcích dáváme velký prostor i dechovým cvičením. Na prozkoumávání svého dechu se opět vydáváme hravou cestou. Plyšák, peříčka, svíčka, plyšová kulička, suché listí, počítání i představy. To vše dětem pomáhá zaměřit jejich pozornost ke svému dechu.
Velmi ráda dětem ukazuji i to, jak si svým dechem mohou sami pomoci v různých životních situacích (o tom se rozepíšu zase někdy příště! 🙂
Příklad z praxe – dechové cvičení:
Ted’ si představme, že chci po malém dítěti, aby se nadechlo nosem a dlouze jemně vydechovalo pusou. A pak chci, aby se nadechlo nosem a pusou prudce a intenzivně vydechlo… je to spousta slov, vysvětlování a výsledek zřejmě ani nebude takový, jaký bychom chtěli…
A proto to zkusíme jinak 🙂 Do dlaně si vezmu suchý barevný list. Vnímám, jak vypadá, jeho tvar, barvu, jak ho cítím na kůži… Nadechnu se a dlouze a jemně do lístku foukám, ale jen tak jemně, abych ho nesfoukla z dlaně. Několikrát zopakuji, pozoruji, jak se lístek na mé dlani jemně chvěje. A pak do něj fouknu tak silně, abych ho sfoukla s dlaně pryč.
Děti to budou chtít ještě mnohokrát opakovat 🙂
A celé dechové cvičení jim stačí ukázat bez dlouhého vysvětlování!
Závěrečnou částí lekce, na kterou se děti velmi těší, je relaxace. Na mých lekcích děti nejraději odpočívají u vyprávění relaxačních příběhů nebo za zvuků relaxačních hudebních nástrojů, které dokážou zklidnit i toho největšího neposedu.
Příklad z praxe – relaxace:
Pohodlně si lehni, zachumlej se do deky a zavři si oči. Představ si, že jsi semínko v zemi a odpočíváš…spíš a vůbec nic nemusíš… Jenom jsi… Nech své tělo volně nadechovat a vydechovat… Přestav si že je zima a zatni všechny svaly na těle, nadechuj se a vydechuj a pak si představ, že tě sluníčko začíná zahřívat, vydechni a uvolni všechny svaly na těle…
…ležíš úplně uvolněně, volně dýcháš a necháváš se zahřívat jarním sluníčkem… přestav si, jaké jsi semínko? Co z tebe asi vyroste?… jsi semínko, které čekalo na první jarní paprsky a pomalu se začínáš probouzet, zapouštět kořínky do země a mávat prvními lístky ke sluníčku. Protáhni ruce i nohy, pořádně si zívni, zamrkej a vítej zpátky na své jógové podložce!
Přeji vám prima zábavu s vašimi dětmi!
Míša