Byla vaše odpověď na můj poslední článek „ANO“? Tak přesně pro vás píšu následující řádky!
Prozradím vám, co mi pomáhá k tomu, aby moje jógová praxe zůstávala mým každodenním rituálem.
TIP č. 1 – Mějte svou jógovou podložku vždy rozbalenou.
Pokud vám to prostor doma dovolí, vyhraďte si pevné místo pro cvičení a svou jógovou podložku mějte stále rozbalenou. Pokud vám to prostor nedovoluje, podložku si sbalte, ale nechte si ji na očích. Bude vám připomínat vaše rozhodnutí a snadněji na ni vkročíte, než kdybyste ji pokaždé lovili ze skříně.
TIP č. 2 – Vyhraďte si pro svou jógovou praxi pevný čas.
Až poté, co jsem se začala držet tohoto pravidla, jsem dokázala jógu (ásanovou část jógy) zařadit do svého každého dne. Mě nejvíce vyhovuje ranní cvičení. Vstávám brzy ráno, když celý dům ještě spí. Je to pro mě vzácný čas klidu. Čas kolem východu slunce považuji za naprosto magický. Jsem napůl bdělá, napůl ještě spící, zkrátka v takovém prostoru, kdy se mi zdá všechno mnohem snadněji dosažitelné a proveditelné a mnohem lépe se dokážu navnímat na své tělo. A miluji ten pocit, kdy se pomalu probouzím společně s novým dnem. Velmi silně tak vnímám propojenost se vším kolem, s rytmy přírody. Vždy se ještě chvíli věnuji meditaci a opět cítím, že v tento čas se mi medituje mnohem lépe než kdykoli jindy během dne, méně se nechám rozptýlit okolím a svými myšlenkami.
A mám také skvělý pocit, že když se takhle sama sobě pověnuji hned ráno, mám už pro ten den “hotovo” a jakýkoliv čas navíc, který si pro sebe dovolím najít během dne, je už vlastně bonus navíc! Pokud vás myšlenka ranního vstávání děsí, můžete to alespoň vyzkoušet a nebo si rovnou najít nějaký jiný, pro vás vhodný čas. Ale vnímám, že jakýkoliv pozdější čas už vyžaduje větší disciplínu v dodržení pravidelnosti.
TIP č. 3 – Ne, opravdu na jógu nepotřebujete 60 minut.
Často se setkávám s přesvědčením, že když chcete cvičit (jógu), musíte na podložce strávit alespoň hodinu času. Tedy, proč ne, když se vám párkrát do týdne povede najít si hodinu, je to skvělé! Ale nelpěte na této představě, ať se nestane výmluvou, proč necvičit. Mnohem snadněji si udržíte pravidelnost s 10-ti minutami denně, než s hodinou. Já jsem dříve na této představě lpěla dost. A když to vypadalo, že hodinu v kuse nebudu mít, nestoupla jsem si na podložku vůbec, třeba za celý týden. Proto každý den vkročte na svou podložku, i kdybyste měli provést jen dvě, tři ásany. Ono se totiž může stát, že po těch pár minutách se vám zachce ještě další a další, protože vám to zkrátka bude přinášet příjemné pocity. A tak se zcela nenásilně z 10 min. stane třeba 20 nebo i víc.
TIP č. 4 – Zpříjemněte si svou jógovou praxi.
Popřemýšlejte, jak by se vám čas na podložce trávil ještě příjemněji?
Přidávám pár námětů :
TIP č. 5 – Zapisujte si!
Pořiďte si nějaký opravdu krásný zápisník a každý den po své jógové praxi si zapište pár poznámek na postřehů. Například si můžete zapsat pár slov o některém z těchto témat:
Vracejte se k těmto zápiskům! Jejich zpětné pročítání vás bude motivovat ve dnech, kdy bude chtít zvítězit lenost a pohodlí nad vaším záměrem pravidelné jógové praxe.
A nezapomeňte, že jóga není jen cvičení ásan. Potenciál jógy můžete využít i během dne, aniž byste si stoupli na jógovou podložku.
Ale o tom zase někdy příště! 🙂
Krásný den v souladu s vašimi záměry
Míša
Skvělý a motivační článek! Díky za něj, Míšo 🙂
Děkuji Aneto!
Zajímavé, jak moc se o tom dá říct. Myslel jsem, že to nedotáhnu do konce, ale prezentace je dobře zrežírovaná a příjemná a dobře se čte. Čekám na další příspěvky, které mají podobnou hodnotu 🙂